iLHAN HOSTiNG

E-maillerimi okumak için ne yapmalıyım?E-maillerimi Outlook Express ile okumak için ne yapmalıyım?

1. Outlookta Araçlar (Tools) menüsüne giriniz.
2. Hesaplar (Accounts) seçeneğini seçiniz.
3. Açılan pencerede Ekle (Add) tuşuna basıp Posta (Mail) seçeneğini seçiniz.
4. İlk çıkan pencereye kulanmak istediğiniz isim, soyisim bilgilerini yazıp İleri (Next) tuşuna basınız.
5. Gelen pencerede kullanacağınız e-posta adresinizi yazıp İleri (Next) tuşuna basınız.
6. Gelen sayfada Gelen posta (İncoming server) POP3 alanına mail.domainadiniz.com şeklinde size verilen e-mail sunucusunun adresini yazınız. Altındaki Giden posta sunucusu (Outgoing server) kutusuna da aynı adresi yazıp İleri (Next) tuşuna basınız..
8. Hesap Adı (Account Name) bölümüne kullanıcı_adı@domainadiniz.com şeklinde e-mail adresinizi "tam olarak" (sadece kullanıcı_adı değil!) yazınız.
9. Altındaki Parola (Password) kısmına şifrenizi yazıp İleri (Next) tuşuna basınız..
10. Son gelen sayfada Son (End) tuşuna basınız.
11. Hesabı oluşturduktan sonra, listeden o hesabı seçip Özellikler (Properties) bölümünden Sunucular (Servers) kısmına gelin ve en alttaki Giden posta sunucusu için; "sunucum kimlik doğrulama gerektiriyor" şeklindeki seçeneği seçin ve Tamam tuşuna basın.

Outlook Express vb. mail programından mail alıyorum ancak gönderemiyorum.
Ne yapmalıyım?

Öncelikle mail programı ayarlarında "Giden posta sunucusu kimlik denetimi gerektiriyor" opsiyonunun aktif olduğundan emin olmalısınız. Giden posta sunucusu kimlik doğrulama bilgileri gelen posta sunucusu kimlik bilgileriyle aynıdır.

Bir diğer neden de Türk Telekom un SPAM mail gönderimini engellemek için bazı bölgelerde standart SMTP portu olan 25. portu erişime kapatmasıdır. Mail gönderemeyen müşterilerimizin bu bölgelerden birinden bağlanıyor olabilirler. Sorun yaşayan müşterilerimizin Outlook ayarlarında giden sunucu (SMTP) portunu 2525 yapmaları gerekmektedir. Linux hosting kullanıcıları SMTP portunu 587 yapmalıdır.